61-817 Poznań, ul. Garncarska 8, tel. +48 (61) 858 24 40 http://www.thc.org.pl, e-mail: towarzystwo@thc.org.pl
Bank: 57 1090 1447 0000 0001 0702 1746 (BZ WBK S.A.) Bank: 14 1020 4027 0000 1402 0308 1866 (PKO BP S.A.)

Statuetka Złotego Hipolita specjalnym darem naszego Towarzystwa dla papieża Polaka Jana Pawła II.

Czytaj
Złoty Medal Labor Omnia Vincit
od Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego
wyrazem uznania dla wielkiego Artysty…  

15.05.2019

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego i całe środowisko wielkopolskich pozytywistów, z wielkim zaangażowaniem włączyło się w obchody 100 rocznicy powstania w Poznaniu Uniwersytetu, dzisiejszego dumnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Ta wspaniała rocznica, to wielkie wydarzenie zarówno regionalne, jak i europejskie, bo przecież dzisiaj Uniwersytet Poznański to uczelnia, w której studiuje nie tylko polska młodzież, ale także młodzież z wielu innych krajów. Uniwersytet Poznański to także uczelnia, w której prowadzone są niezwykle ważne badania naukowe, w której tworzona jest nowoczesna, uznawana w świecie nauka .(Na zdjęciu Andrea Bocelli, światowej sławy artysta w czasie poznańskiego Koncertu z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Zdjęcie Artysty nasz grafik przyozdobił wizerunkiem Złotego Medalu Labor Omnia Vincit, jakim uhonorowało Go Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. To wysokie wyróżnienie wielkopolskich pozytywistów będzie dla Andrea Bocelliego nie tylko wyróżnieniem, ale i piękną pamiątką z pobytu w stolicy Wielkopolski).

W pewnym sensie ukoronowaniem licznych obchodów i uroczystości  związanych ze 100-leciem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, był wielki koncert zorganizowany  przez władze Uniwersytetu, koncert który zgromadzi na Stadionie Miejskim 25 tysięcy obywateli, którzy otrzymali prawdziwą ucztę muzyczną, przede wszystkim dzięki występowi Andrea Bocelli’go, światowego pieśniarza oraz całek plejady innych gwiazd, w tym międzynarodowy chór składający się z uczestników festiwalu „Universitas Cantat", Orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniupod batutą Carlo Bernini’ego, piosenkarka popowa Ilaria Della Bidia, sopranistka Maria Aleida Rodriguez, flecista Andrea Griminelli, a także tancerze Maria Pawelec i Federico Zeno Bassanese. (Na zdjęciu moment spotkania Artysty z rektorami poznańskich uczelni. Andrea Bocelli –z  lewej, w rozmowie z Rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. dr hab. Andrzejem Lesickim.).

Andrea Bocelli został przywitany przez poznańską publiczność owacją na stojąco, a następnie zaśpiewał ponad 20 utworów, największe arie operowe, oraz najsłynniejsze przeboje muzyki popularnej. Wyjątkową niespodzianką Koncertu  był utwór wykonany przez Artystę wspólnie z  jego  synem, Matteo Bocellim. Poznańska publiczność nie chciała pożegnać się z Artystą, a ten z kolei obdarował publiczność trzykrotnie bisami.

Na Stadionie w czasie Koncertu byli Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz rektorzy czterech świętujących uczelni UAM, UMP, UPP oraz AWF; prof. Andrzej Lesicki, prof. Andrzej Tykarski, prof. Jan Pikul oraz prof. Dariusz Wieliński. Obecni byli także reprezentanci Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, które doceniając wielkiego Artystę, Jego cudowny talent i Jego wyjątkowa pracowitość jaka doprowadziła go do Mistrzostwa,  postanowiło uhonorować Andrea Bocelli’go, Złotym Medalem Labor Omnia Vincit. Artyście przyznane Mu wyróżnienie wręczyli wiceprezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – prof. dr hab. Tadeusz Wallas, oraz Sekretarz Towarzystwa – Dominik Górny. (Źródło: Biuro Prasowe UAM, inf. wł., foto Przemysław Stanula).    


Medal „Labor Omnia Vincit”
dla szwajcarskiego naukowca
historyka - profesora dr Mirosława Matyi
z Polish University Abroad w Londynie  

06.04.2019


Analizując naukowe dokonania profesora Mirosława Matyi i doceniająć Jego wielkie polskie zaangażowanie patriotyczne, Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król, wyróżnił profesora Mirosława Matyję z Polish University Abroad w Londynie przyznając Mu Medal „Labor Omnia Vincit”, nadawany przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego Osobistościom  szczególnie zasłużonym dla kontynuowania i upowszechniania patriotycznych ideałów pracy organicznej, pozytywistycznych działań, służących dobru wspólnemu. Działań  obecnie upowszechniających się  już w skali globalnej. Działań służących ludzkości
.
Mirosław Matyja
– politolog, ekonomista i historyk. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Bazylei. Doktorat w dziedzinie nauk ekonomicznych w Université de Fribourg w Szwajcarii w 1998 r., w dziedzinie nauk humanistycznych w Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie PUNO w Londynie w 2012 r. oraz w dziedzinie nauk społecznych w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 2016 r. Mirosław Matyja jest profesorem w Polish University Abroad w Londynie, gdzie kieruje Zakładem Kultury Politycznej i Badan nad Demokracja. Autor i współautor 15 monografii i ponad 200 artykułów naukowych i popularno-naukowych w języku polskim, niemieckim i angielskim.

Autor książek “Szwajcarska demokracja szansą dla Polski?” (2018), „Polska semidemokracja. Dylematy oddolnej demokracji w III RP” (2019), „Utopia or Chance. Direct Democracy in Switzerland, Poland, and Other Countries (2019) oraz “Ewolucja zamiast rewolucji” (2019). Mieszka i pracuje w Szwajcarii, żonaty, ma dwóch bliźniaczych synów. Zwolennik wprowadzenia instrumentow oddolno-demokratycznych w polskim systemie politycznym na zasadzie "przez obywateli dla obywateli".

Ostatnio prof. Mirosław Matyja opublikował fundamentalną książkę historyczną o tle politologicznym pod tytułem „Polska semidemokracja”, wydaną w kwietniu 2018 r. przez wydawnictwo PAFERE. Książka ta, wydana także w języku angielskim, na rynku zagranicznych publikacji historycznych i politologicznych stała się bestsellerem, a obecnie opublikował nową pozycję pod tytułem „Ewolucja zamiast Rewolucji”, która również przełożona na język angielski będzie kolejnym bestsellerem. (opr.AS)
 


Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy
Stefana Mikołajczaka – Wielkopolanina
Pierwszego Marszałka
Województwa Wielkopolskiego…

 

02.04.2019

…który w wieku 68 lat, po ciężkiej i długiej chorobie zmarł w Poznaniu, w dniu 1 kwietnia 2019 roku. Odszedł Człowiek wielkiego formatu, zasłużony działacz społeczny, państwowy i samorządowy, organizator nowego samorządu województwa wielkopolskiego, znakomity Marszałek Województwa Wielkopolskiego (1998–2005), Człowiek przyjazny ludziom, troskliwy i twórczy, inicjator nowatorskich projektów unowocześniania całego regionu, Człowiek niezwykłej pracowitości i rzetelności, zawsze gotów wspierać każdą inicjatywę służącą budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Odszedł Człowiek pracy organicznej, sympatyk i praktycznie zwolennik społecznego ruchu pozytywistów wielkopolskich, zasłużony dla Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego nasz Wielki Przyjaciel, Członek Honorowy Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, Lider Pracy Organicznej 2005..

Jego odejście jest wielką szkodą dla elity wielkopolskiej i wszystkich tych, którzy mieli zaszczyt poznać Go, współpracować z Nim, cieszyć się z Jego udziału w wydarzeniach o znaczeniu i charakterze społecznym tych, którzy korzystali z Jego rad, wparcia i uznania. Odszedł Człowiek wielkich wartości moralnych, patriota – odszedł Człowiek!

Niech Wieczna Pamięć towarzyszy Jego Imieniu!

Oto sylwetka Stefana Mikołajczaka
 
Stefan Wojciech Mikołajcza
k – urodził się 26 października 1951 roku w Krzyżankach. Był absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu. Przez kilkanaście lat pełnił kierownicze funkcje w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lechlinie. W latach 1988 - 1990 zajmował stanowisko wicewojewody poznańskiego, następnie do 1998 roku był dyrektorem Wydziału Rolnictwa w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. W latach 1998 – 2006 przez dwie kadencje zasiadał w sejmiku wielkopolskim. W latach 1998 – 2005 pełnił funkcję Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Stefan Mikołajczak był prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego, oraz wiceprezesem Zarządu Głównego Związku OSP RP. W latach 1998 – 2006 przez dwie kadencje Stefan Mikołajczak zasiadał w Sejmiku Wielkopolskim.

Stefan Mikołajczak związany był z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, chociaż nie należał do tej partii, ale był sympatykiem Lewicy. W latach 2005 i 2007 bez powodzenia kandydował w wyborach parlamentarnych (odpowiednio do Senatu z własnego komitetu i do Sejmu z listy LiD).

W 2000 roku Stefan Mikołajczak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 roku otrzymał Złotą Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, a następnie odznaczony został Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmarł w dniu 1 kwietnia 2019 roku w Poznaniu.  Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem